koparka

Podstawowy osprzęt do koparek – przegląd rozwiązań

Osprzęt do koparek to nie tylko znane wszystkim łyżki, ale też wiele urządzeń o różnorodnych zastosowaniach. Odpowiednio dobrany umożliwi sprawne, wydajne i bezpieczne prowadzenie wszelkiego typu prac, takich jak wybieranie materiału, spulchnianie gruntu, a nawet koszenie. Przedstawiamy najpopularniejsze typy urządzeń peryferyjnych montowanych w koparkach.

Łyżki, czyli podstawowy osprzęt każdej koparki

Łyżki stanowią podstawowy typ osprzętu zarówno większych maszyn, jak i minikoparek. Występują w rozmaitych wariantach, m.in. trapezowych, skarpowych, przedsiębiernych czy podsiębiernych. Służą przede wszystkim do wybierania materiału i prowadzenia wykopów. Przy ich pomocy można również wyrównać płaski lub pochyły teren. Chociaż podstawowym zadaniem każdej koparki jest wybieranie urobku, maszyny te mogą pełnić również wiele innych funkcji. Jak wyjaśniają eksperci dystrybutora maszyn XCMG-Europa na polskim rynku, dzięki możliwości doposażenia w różne rodzaje osprzętu koparki można zaliczyć do najbardziej uniwersalnych maszyn budowlanych.

Inne rodzaje osprzętu

Koparki często wyposażane są w chwytaki, które umożliwiają przenoszenie większych elementów, w tym materiałów budowlanych, drewna czy kamieni. Dostępne są także chwytaki w formie podwójnych łyżek służące do wybierania materiałów sypkich. Kolejnym typem osprzętu do koparki jest młot hydrauliczny, który służy do rozbijania twardych materiałów. Wykorzystywany jest zazwyczaj na początkowym etapie budowy, a jego zadanie to przygotowanie gruntu do dalszych prac. Doskonale sprawdza się na terenach o skalistym podłożu, którego wstępne rozdrobnienie pozwala zapobiec uszkodzeniu łyżki podczas robót. Młot hydrauliczny przydaje się również podczas wszelkich prac rozbiórkowych.

Osprzęt do prac ogrodniczych

Koparki i minikoparki gąsienicowe to maszyny, które kojarzymy głównie z sektorem budowlanym. Znajdują jednak zastosowanie także w innych branżach, m.in. przemyśle i ogrodnictwie. Urządzenia wykorzystuje się np. do przygotowania gruntu pod nasadzenia czy wykopywania zagłębień pod rośliny o dużych rozmiarach. Dzięki zastosowaniu osprzętu takiego jak kosiarki, mulczery czy rozdrabniarki możliwa jest także pielęgnacja terenów zielonych. Rozdrabniacze do gałęzi są niezbędne podczas wycinki drzew oraz przy usuwaniu wiatrołomów. Z kolei kosiarki bijakowe przydają się przy wykaszaniu gęstych zarośli czy utrzymaniu rowów melioracyjnych.

Dodaj komentarz