prasa

Prasa mimośrodowa – czym jest

Na rynku da się znaleźć całe mnóstwo przeróżnych maszyn przemysłowych, które pozwalają na dowolną obróbkę metali. Jedna z takowych maszyn to właśnie prasa mimośrodowa. Ten szczególny typ prasy jest bardzo chętnie wybierany i znajdziemy go w naprawdę wielu zakładach przemysłowych. Czym jednak dokładnie jest prasa mimośrodowa?

Co to jest praca mimośrodowa?

Urządzenie którym jest prasa mimośrodowa to specjalistyczna maszyna przemysła, która pozwala na obróbkę metali wykorzystując w tym celu tak zwany mimośród od którego pochodzi nazwa całego urządzenia. Jest to rodzaj elementu, który wykonuje ruch obrotowy. Ruch ten jest z kolei zamieniany na ruch posuwisto-zwrotny suwaka i w ten sposób prasa może efektywnie wywierać nacisk na obrabiany metal.

Z racji na swoją konstrukcję prasa mimośrodowa dobrze sprawdza się na przykład jako prasa do tłoczenia, dzięki której możliwe jest dowolne uformowanie metalu. Między innymi przez to jest ona bardzo popularna we wszelkiego rodzaju zakładach przemysłowych takich jak fabryki.

Co potrafi prasa mimośrodowa?

Maszyna taka jak prasa mimośrodowa najlepiej sprawdzi się w wypadku prac, w których metal jest formowany poprzez uderzenie. Dlatego mowa tu na przykład o jego nitowaniu, wykrawaniu otworów, cięciu, czy też okrawaniu. Nie oznacza to jednak, że nie da sobie rady na przykład z gięciem metalu bądź jego przetłaczaniem.

Prasa mimośrodowa dostępna jest zazwyczaj w dwóch rodzajach. Pierwszy z nich to prasa mimośrodowa wysięgowa. Z reguły jej maksymalny nacisk to 250 ton. Taki rodzaj maszyny sprawdzi się najlepiej przy tworzeniu na przykład niewielkich, prostych detali. Drugi rodzaj to prasa ramowa. Ta może produkować dowolny nacisk i jego minimum to zazwyczaj około 100 ton.

Gdzie używana jest prasa mimośrodowa?

Prasa mimośrodowa powszechnie używana jest w przemyśle i spotkamy ją przede wszystkim w przeróżnych fabrykach produkujących metalowe przedmioty lub produkty wykorzystujące obrobiony metal. Spotkamy ją również na przykład w warsztatach bądź narzędziowniach.

Dodaj komentarz