rosliny domowe

Rośliny domowe dla laików ogrodnictwa

Masz ochotę odświeżyć swoje wnętrze roślinnością, lecz obawiasz się, że nie poradzisz sobie z utrzymaniem ich w dobrej kondycji? Twoje dotychczasowe próby zakończyły się niepowodzeniami, a rośliny usychały i obumierały? Poznaj top 3 najmniej wymagających roślin do Twojego domu!

Szeroki asortyment roślin doniczkowych może nieść dezorientację przy dokonaniu właściwego wyboru. Jeśli obawiasz się, że zieleń, którą zakupisz okaże się zbyt wymagająca oraz jeśli wiesz, że nie posiadasz „ręki do kwiatów” – postaw z góry na łatwe rozwiązania!

Kaktusy

Te „żelazne” rośliny nie przysporzą kłopotów w uprawie nawet najbardziej zabieganym i zapominalskim. Swoją wytrzymałość zawdzięczają grubym mięsistym liściom magazynującym wodę, przez co nic im nie grozi, gdy zapomnisz o ich podlewaniu. Wręcz przeciwnie – nie przepadają za nadmierną wilgocią, dlatego tym lepiej dla nich, gdy jedynie sporadycznie dostawać będą odrobinę wody. Pamiętaj, by stały w nasłonecznionym miejscu. Szeroki wybór rodzajów tej rośliny na pewno stanowi dodatkowy plus przy aranżacji wnętrza –każdy wybierze coś dla siebie. Kaktusy nie stanowią także większego wydatku, większość z nich możemy dostać w cenie poniżej 10 złotych.

Aloes

Ten osiągający spore rozmiary sukulent nie wymaga częstego podlewania, choć nie jest tak wytrzymały jak kaktus. Jego podlewanie powinno być skąpe, a przed każdym należy całkowicie przesuszyć ziemię. Oprócz ciekawego wyglądu niesie za sobą także szereg praktycznych zastosowań – także w kosmetyce. Miąższ zawarty w liściach doskonale sprawdzi się jako humektant do włosów oraz okład na problemy skórne. Warto go jednak wcześniej lekko rozcieńczyć, a by uniknąć możliwej reakcji alergicznej.

Zamiokulkas zamiolistny

To tzw. „roślina biurowa” – przetrwa naprawdę długie okresy suszy i zapomnienia. Należy pamiętać, by pod żadnym pozorem go nie przelewać, ponieważ może to powodować gnicie kłączy. Lecz i na to jest sprawdzony sposób – wystarczy posypać glebę cynamonem o właściwościach przeciwgrzybiczych, by pozbyć się niechcianej pleśni. Zamiokulkas może przy sprzyjających warunkach osiągać naprawdę pokaźne rozmiary _ nawet do 150 cm! Jego główną ozdobą są piękne, mięsiste i błyszczące liście o nasyconej zielonej barwie.

Bez względu na to, którą opcję wybierzesz możesz być pewny, że prezentowane wyżej rośliny nie przysporzą Ci większych trudności w uprawie – pozostawione samie sobie doskonale sobie poradzą, a Ty będziesz mógł cieszyć się pełną zieleni przestrzenią domowego zacisza.

Dodaj komentarz