Sposoby na problemy z włosami

Trudno byłoby dziś znaleźć kogoś, kto nie ma żadnego problemu z włosami. Jedni narzekają na włosy zbyt suche, a inni na zbyt tłuste. Niektórzy walczą ze zbyt dużą ilość loków na głowie i marzą o prostych włosach. Inni z kolei przerażeni są nadmiernym wypadaniem włosów. Jak rozwiązywać problemy z włosami?

Problemy z włosami to codzienność wielu z nas. Setki możliwych przyczyn sprawiają, że bardzo trudno uchronić się przed nimi. Niestety większość z nas odżywia się nieprawidłowo. Chętnie sięgamy po używki, które nie służą kondycji włosów. Każdego dnia żyjemy ramię w ramię ze stresem i nadmiernym pośpiechem. Mało tego, nie potrafimy prawidłowo pielęgnować włosów ani wybierać kosmetyków, które rzeczywiście będą im służyć, a nie szkodzić. Nic więc dziwnego, że szukamy ratunku, wchodząc do drogerii i pytając od progu – co zrobić na tłuste włosy. Z kolei angażując znajomą fryzjerkę, mamy nadzieję, że jej uda się zapanować nad naszymi przesuszonymi włosami, a aptekę odwiedzamy w nadziei, że dostaniemy coś na wypadanie włosów. Tymczasem wiele z tych problemów możemy szybko rozwiązać samodzielnie.

Suche, puszące się włosy – jak je nawilżyć?

Zbyt suche, łamliwe i puszące się włosy mogą być efektem nieprawidłowej fizjologii, ale najczęściej to skutek błędów, które popełniamy sami. Włosom szkodzi nadmiar zabiegów fryzjerskich, takich jak farbowanie czy trwała ondulacja. Nawet codzienne czynności wykonywane za pomocą suszarki do włosów, prostownicy czy lokówki pozbawiają włosy resztek wilgoci i po prostu rujnują ich kondycję. Do tego wszystkiego dochodzi mnóstwo innych błędów, a wśród nich chociażby używanie nieodpowiednich szamponów zawierających zbyt silne detergenty. By poprawić stan takich włosów, należy zaprzestać ich codziennego mycia, a po każdym z nich trzeba używać odżywek do włosów. Raz w tygodniu należy stosować maski nawilżające lub olejować włosy. W codziennej diecie powinny koniecznie znaleźć się ryby dostarczające niezbędnych kwasów omega-3 oraz jak najwięcej warzyw i owoców.

Włosy przetłuszczające się – jak nad nimi zapanować?

Powodem przetłuszczających się włosów jest najczęściej nadmierna aktywność gruczołów łojowych, które umiejscowione są w skórze głowy. Czasami już w kilka godzin po umyciu głowy kosmyki stają się tłuste i wyglądają bardzo nieświeżo. By pozbyć się tego problemu, warto stosować nie tylko kosmetyki dedykowane tłustym włosom. Należy postawić na domowe sposoby, które przynoszą bardzo dobre efekty. Świetnie sprawdza się maseczka drożdżowa zrobiona z 10 dag rozgniecionych drożdży i odrobiny ciepłego mleka albo wcierka z soku z cytryny, która powinna pozostać na włosach i skórze głowy przez 20 minut.

Nadmiernie wypadające włosy – co robić?

Gdy włosy zaczynają nadmiernie wypadać, nie ma sensu się zamartwiać. Trzeba zacząć działać. Przede wszystkim należy zrezygnować z szamponów zawierających zbyt agresywne detergenty oraz wprowadzić zmiany w diecie, tak by dostarczyć włosom wszystkich niezbędnych witamin i mikroelementów. Warto stosować domowe, naturalne maseczki oparte na żółtkach, miodzie, awokado i czosnku. Świetnie sprawdzają się także płukanki ziołowe przygotowane z wyciągów ze skrzypu polnego, pokrzywy, brzozy czy chmielu.

Dodaj komentarz