Wentylacja mechaniczna – jak często ją serwisować?

Zamontowanie mechanizmu wentylacyjnego pozwala na równomierne rozprowadzenie powietrza po wszystkich pomieszczeniach. Dzięki temu rozwiązaniu nie należy się martwić o odpowiednią cyrkulację powietrza i ocieplenie wszystkich pokojów w domu. Jakie są rodzaje systemów wentylacyjnych?

Czym jest instalacja wentylacyjna

Systemy wentylacji w Zielonej Górze są coraz częściej wykorzystywane przez jej mieszkańców ze względu na częste opady, które obniżają temperaturę zarówno na zewnątrz, jak i w środku domów. Wentylacje mechaniczne w Zielonej Górze są wykonywane przez profesjonalistów z firmy Ergo, którzy tworzą wysokiej jakości projekty oraz montaże urządzeń wentylacyjnych.

Jakie są rodzaje systemów wentylacyjnych?

Wentylacje dzielą się wg następujących kryteriów:

  • Wentylacja mechaniczna – to wentylacja automatyczna, gdzie przepływ powietrza jest regulowany silnikiem elektrycznym. Pozwala na dostosowanie i kontrolę wentylacji;
  • Wentylacja mechaniczna z funkcją odzyskania ciepła – wentylacja mechaniczna poszerzona o rekuperator, który pełni funkcję odzyskiwania ciepła uciekającego z pomieszczeń. Jest to rozwiązanie tanie, ekologiczne oraz wydajne.
  • Wentylacja strumieniowa – wentylacja mieszająca, jej działanie polega na wyłapywaniu zanieczyszczonego powietrza w domu, które jest mieszane z czystym. Następnie miks dobrego jakościowo, jak również zanieczyszczonego powietrza zostaje wypuszczony na zewnątrz.
  • Wentylacja wyporowa – działa na zasadzie różnicy temperatur powietrza i posiada zwykle oddzielne strefy (górną i dolną), gdzie jest ono cyrkulowane.
  • Wentylacja hybrydowa – ten system łączy zastosowanie wentylacji naturalnej i mechanicznej. Działa wymiennie i zależnie od temperatury w środku, ale też na zewnątrz pomieszczeń.

Jak często serwisować systemy wentylacyjne

Zgodnie z przepisami prawa instalacja wentylacyjna podlega obowiązkowej kontroli i konserwacji. Wielu właścicieli nieruchomości zastanawia się nad tym, jak często serwisować system wentylacji. Powinno dokonywać się tego, co najmniej raz w roku.

Brak odpowiedniego serwisu systemu wentylacyjnego grozi rozprowadzeniem kłębów kurzu do powietrza, które następnie są wdychane przez ludzi, co w konsekwencji może być następstwem chorób, a także alergii.

Dodaj komentarz