ogrod

Zakładanie ogrodów – jak wygląda w praktyce?

Po budowie domu wiele osób uznaje, że pora na stworzenie ogrodu, który będzie jego wizytówką i miejscem, w którym można spędzać wolny czas. Zakładanie ogrodów od zera to jednak bardzo trudny proces. Jak on wygląda w praktyce i czy warto w tym celu zatrudnić profesjonalistów?

Zakładanie ogrodów – od czego zacząć

Najczęściej ludzie na zakładanie ogrodów decydują się po ukończeniu budowy domu. W tym celu należy posiadać wystarczająco dużą działkę, na której będzie można stworzyć pożądany ogród. Całość rozpoczyna się oczywiście od projektu. Ten jeśli nie posiadamy wymaganej wiedzy najlepiej będzie zlecić profesjonalistom, którzy znają się na zasadach projektowania ogrodu.

Po tym jak posiadamy już projekt poraz przejść do działania. Jeśli zaczynamy zakładanie ogrodu niedługo po tym jak skończyliśmy budowę podstawa to posprzątanie resztek budowlanych z okolic domu. Zostawić warto jednak drewno oraz gruz. Drewno można wykorzystać w niektórych konstrukcjach, a gruz z kolei dobrze przyda się do tworzenia nawierzchni w ogrodzie.

Zakładanie ogrodów – dalsze kroki

Dalsze kroki zależą od tego jak wygląda miejsce, w którym ma stać ogród. Dobrze jeśli jest ono wyposażone na przykład w drzewa. W ten sposób można użyć ich jako punkty, od których rozpocznie się projektowanie ogrodu, a do tego można liczyć na trochę cienia, co jest bardzo trudne w wypadku zasadzania drzew, gdyż rosną one niesamowicie długo.

Gdy teren jest już posprzątany trzeba dalej go przygotować. Nierzadko trzeba na przykład zająć się glebami. Te na działkach budowlanych raczej nie należą do najbardziej żyznych i aby posadzić niektóre rodzaje roślin trzeba po prostu je „wymienić” lub wymieszać żyzną glebę z obecną za pomocą glebogryzarki.

Po przygotowaniu podłoża przed dalszymi pracami warto dać 2 tygodnie na to aż grunt osiądzie. Kolejne etapy zakładania ogrodu to tworzenie trawników tam, gdzie nie będą zniszczone, budowa ścieżek, tworzenie instalacji elektrycznych oraz wodnych, a wysadzanie roślin zazwyczaj ma miejsce na sam koniec po postawieniu wszystkich konstrukcji i instalacji.

Dodaj komentarz