oczyszczalnie sciekow

Zastosowanie sensorów poziomu cieczy w pompowniach

Pompownie ścieków są odpowiedzialne za transport nieczystości tam, gdzie nie ma możliwości skorzystania z ich przepływu grawitacyjnego. Właściwe działanie tworzącego je wyposażenia jest jednak zależne od prawidłowego funkcjonowania urządzeń kontrolno-pomiarowych, które dostarczają informacji na temat tego, kiedy i na jak długo należy uruchomić pompy. Odpowiednia praca systemu jest więc zależna od zamontowanych sensorów.

Jak działają domowe przepompownie ścieków?

Przepompownia ścieków to urządzenie, którego zadaniem jest wymuszanie przepływu nieczystości w miejscach, gdzie nie ma możliwości zastosowania spływu grawitacyjnego, a więc w kanalizacji ciśnieniowej albo systemach mieszanych. W przypadku urządzeń przydomowych nie ma potrzeby ciągłej pracy pomp, ponieważ ilości spływających do zbiornika nieczystości nie są na tyle duże, aby było to opłacalne. Ścieki wypełniają więc tzw. część mokrą zbiornika, a gdy ich poziom wzrośnie, instalacja jest załączana dzięki znajdującym się w nich czujnikom. Są one podłączone do skrzynki sterującej, która odbierając sygnał, może zainicjować pracę pomp oraz rozłączyć je w sytuacji, gdy poziom nieczystości zostanie obniżony do odpowiedniego poziomu. Sprawna praca zamontowanych w pompowni domowej czujników będzie więc niezwykle ważna zarówno dla efektywnego pozbywania się nieczystości, jak i wydłużenia żywotności obsługiwanych pomp.

Rodzaje czujników w pompowniach ścieków

W przepompowniach domowych wykorzystuje się sensory różnych typów, najczęściej łącząc dwa urządzenia o odmiennym sposobie funkcjonowania, co daje gwarancję uniknięcia niepożądanych zakłóceń i załączenia oraz rozłączenia pomp zawsze, kiedy będzie to konieczne. Za sprawą skrzynki sterującej i działaniu zamontowanego w niej kontrolera PLC urządzenie będzie mogło reagować na zmianę poziomu ścieków i aktywować jeden z trybów działania – praca, suchobieg albo alarm. W przepompowniach produkowanych przez firmę INWAP, będącą jednym z liderów tej branży, wykorzystuje się pływaki, sondy HSI albo sondy analogowe. W przypadku pływaków, przesłanie sygnału następuje w wyniku uniesienia albo opuszczenia elementu połączonego ze sterownikiem odbierającym impuls przewodem osłoniętym ochronnym peszelem z neoprenu. Sondy HSI zbierają dane o zmianach ciśnienia zachodzących w zbiorniku dzięki przewodowi pneumatycznemu łączącemu tworzący je dzwon z presostatem cyfrowym umieszczonym w skrzynce sterującej. Sondy analogowe działają na podobnej zasadzie, jednak w tym przypadku używany jest przetwornik analogowy, który reaguje na wywołaną wzrostem lub spadkiem poziomu cieczy zmianę ciśnienia. Dodatkowym zabezpieczeniem pomp jest zwykle również wyłącznik czasowy, który zapobiega zbyt długiej pracy.

Dodaj komentarz