jaki zlobek wybrac

Żłobek Montessori – sprawdź dlaczego warto

Żłobki montessori są coraz bardziej popularne i chętnie wybierane przez rodziców. Zwolennicy metody twierdzą, że dzieci wychowywane w duchu montessori są bardziej  błyskotliwe, inteligentne, ciekawe świata, a ich rozwój przebiega znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnych metod nauczania. Na czym właściwie polega ta metoda i jakie korzyści oferuje najmłodszym? 

Założenia pedagogiki Marii Montessori

Metoda montessori została opracowana przez włoską lekarkę, pedagog Marię Montessori, która sprzeciwiła się obecnemu szkolnictwu, stawiając na swobodny rozwój dzieci. Nie oznacza to jednak, że mogą one robić, co chcą, a w placówce panuje chaos. W takich miejscach istnieją jasno określone zasady, a sama Montessori podkreślała, że to właśnie rolą pedagogów jest wspieranie rozwoju dzieci, ich twórczości i spontaniczności, samodzielności oraz skupianie się na indywidualnych cechach osobowościowych podopiecznych. Wynikiem tego jest ich wszechstronny rozwój fizyczny, społeczny, duchowy i kulturowy.

Twórczyni metody uważała, że każde dziecko jest inne, jednak w każdym kryje się ogromny potencjał. Metoda ma pomóc w wychowaniu kreatywnych ludzi, pełnych pasji oraz wiary we własne siły i możliwości, które nie będa bały się świata i podążania własnymi ścieżkami. 

zlobek dla dziecka

Metoda montessori w żłobku

Odpowiednie środowisko, wyspecjalizowana kadra pedagogów oraz specjalne pomoce dydaktyczne dają możliwość wychowywania dzieci w duchu montessoriańskim. Dzieci zachęcane są do samodzielnej pracy oraz nawiązywania relacji z rówieśnikami. 

Bardzo ważną rolę stanowią również grupowe aktywności, takie jak:

  • poranne spotkania w kręgu, śpiewanie piosenek,
  • codzienne spacery, aktywność na świeżym powietrzu,
  • nauka.

Do żłobków montessori przyjmowane są zazwyczaj dzieci, które ukończyły 12 miesięcy. Jednak istnieją również prywatne żłobki, do których można zapisać malucha już od 5 miesiąca, jak prywatny żłobek montessori myBaby.

Sale w żłobku urządzone są w bezpieczny dla najmłodszych sposób, a wszystkie zabawki i pomoce dydaktyczne dostępne na wyciągnięcie ręki, dzięki czemu dziecko może samo zdecydować, co chce w danej chwili robić. Warto również podkreślić, że zajęcia prowadzone w żłobkach montessorii są na bardzo wysokim poziomie. Oprócz wspomnianych wcześniej aktywności na dworze prowadzone są zajęcia sensoryczne, muzyczne, plastyczne, zajęcia z życia codziennego, dogoterapia i wiele, wiele innych. W niektórych placówkach kreatywność pedagogów oraz chęć zapewnienia podopiecznym jakościowych atrakcji jest ogromna. We wspomnianym wcześniej prywatnym żłobku, organizowane są dla maluchów teatrzyki, wyprawy do muzeów i nierzadko również zapraszają do swojej placówki wartościowych gości.

Jak każdy rodzic pragniesz dla swojego dziecka rozwoju na najwyższym poziomie. Warto więc zadbać o to już od najmłodszych lat, zapisując malucha do dobrej placówki. Żłobki montessori nie bez powodu cieszą się coraz większą popularnością, a rodzice są zachwyceni postępami swoich dzieci. Ty i Twój maluch również możecie należeć do tego grona. 

Dodaj komentarz