jaka choinke wybrac

Choinka sztuczna PVC czy PE – jaką wybrać?

Sztuczne choinki w obecnym czasie cieszą się ogromną popularnością. Za ich wyborem przemawiają przede wszystkim względy praktyczne. Takie drzewka bożonarodzeniowe nadają się bowiem do wielokrotnego użytku.  Artykuły te produkowane są z różnych materiałów. Dlatego też klienci planujący zakup choinek sztucznych często stoją przed wyborem – czy nabyć modele zrobione z PCV czy PE. Dowiedz się, jakie rozwiązanie lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.

Metody produkcji sztucznych choinek

Do produkcji sztucznych choinek używa się najczęściej najwyższej klasy folii sprowadzanej specjalnie w tym celu z Azji, zwłaszcza w Tajlandii. Materiał produkcyjny dostarczany jest w kilkudziesięciokilogramowych rolkach. Pracownicy firm zajmujących się wytwarzaniem drzewek bożonarodzeniowych, takich jak P. P. H. Virpol, w procesie wytwórczym najpierw przycinają za pomocą specjalnych maszyn dużą rolkę na mniejsze części, które potem rozdrabnia się na cieniutkie paseczki imitujące igiełki prawdziwych drzew iglastych. W dalszej kolejności pociętą folię nawija się na drut – tak produkowane są pojedyncze gałązki. Po ich skręceniu przy użyciu specjalistycznego urządzenia tworzą się większe gałęzie, z których w dalszej perspektywie czasowej formuje się tzw. „korony”, czyli poszczególne części drzewka. Połączenie ze sobą poszczególnych fragmentów sprawia, że powstaje choinka do złudzenia przypominająca naturalną jodłę, świerk lub inne drzewo iglaste.

PVC czy PE – który materiał jest lepszy?

Do produkcji sztucznych drzewek bożonarodzeniowych zazwyczaj wykorzystuje się jeden z dwóch materiałów – tworzywo PVC albo polietylen (PE). Choinki wykonane z tego pierwszego tworzywa mają gałązki przytwierdzone na stałe do pnia. Dzięki temu choinkę można łatwo złożyć i rozłożyć. Zwykle takie drzewka dodatkowo przyozdabia się imitacjami szyszek, płatków śniegu albo owoców ostrokrzewu. Ich gałązki rozmieszczone są bardzo gęsto. Dzięki temu choinki są łatwe w modelowaniu. Artykuły te są idealne dla osób, które szukają tanich drzewek na kilka sezonów świątecznych.

Z kolei sztuczne choinki z polietylenu doskonale imitują naturalne drzewka. W tym przypadku gałązki modelowane są fabrycznie. Dzięki temu są bardzo łatwe w rozkładaniu. Produkty wykonane z PE są odporne na wilgoć oraz zmienne temperatury. Dlatego też wyróżniają się one wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Drzewka z PE są szczególnie polecane osobom, którym zależy na tym, aby umieszczone w pokoju drzewko zachwycało otoczenie pięknem i naturalnością.

Dodaj komentarz