scianka berlinska

Czy ścianka berlińska może posłużyć jako tymczasowe przedłużenie ścianki szczelnej lub szczelinowej?

Wśród wielu rodzajów konstrukcji oporowych, najczęstsze zastosowanie mają ścianki berlińskie, a także ścianki szczelne i szczelinowe. Wszystkie z nich pozwalają na skuteczne zabezpieczenie wykopów. Na ogół stosowane są samodzielnie, choć może się także zdarzyć, że konieczne jest połączenie kilku ich rodzajów. Z naszego artykułu dowiesz się, czy ścianka berlińska może posłużyć jako tymczasowe przedłużenie ścianki szczelnej lub szczelinowej.

Najpopularniejsze rodzaje konstrukcji oporowych

Do najczęściej wykorzystywanych metod zabezpieczania wykopów należą następujące konstrukcje oporowe:

  • ścianki szczelne – mogą być wykonywane z grodzic stalowych oraz z elementów wyprodukowanych z tworzyw sztucznych. Montowane są w gruncie metodą wibracyjną oraz bezwibracyjną. Do ich zalet należy minimalne odprężanie się gruntu za zabezpieczeniem wykopu. Zastosowanie wciskanych ścianek szczelnych nie powoduje drgań i wstrząsów, co skutecznie zapobiega uszkodzeniu pobliskiej infrastruktury. Zabezpieczanie wykopów ściankami szczelnymi z grodzic stalowych umożliwia szybką zabudowę i pozwala na łączenie kilku technologii,
  • ścianki szczelinowe – powstają w odpowiednio utworzonej szczelinie w gruncie o dużej głębokości. W celu wykonania ścianki szczelinowej stosuje się beton oraz żelbeton. Jest to konstrukcja, która powstaje w celu zabezpieczenia wykopów fundamentowych i skarp, a także może pełnić funkcję fundamentów pośrednich. Ścianka szczelinowa jest elementem budynku i nie jest demontowana po zakończeniu robót budowlanych,
  • ścianka berlińska – wykonana jest z profili stalowych montowanych w gruncie w pewnym rozstawie, a także z poziomych elementów opinki w postaci drewnianych bali i ma szerokie zastosowanie powyżej poziomu wód gruntowych.

Największe zalety ścianki berlińskiej

Do największych zalet ścianki berlińskiej należy możliwość rozbudowywania w miarę postępu wykonywania wykopów. Może stanowić także przedłużenie innych rodzajów konstrukcji oporowych np. ścianki szczelnej lub szczelinowej. O jej zaletach mówi przedstawiciel Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych Żyrardów.

Berlinkę łatwo można dopasować do większości planów budowy, co jest ogromną zaletą tego rozwiązania. Kolejnym plusem wynikającym z jej zastosowania jest również niski koszt budowy. Niewątpliwą zaletą jest też krótki czas montażu oraz możliwość odzysku materiału po zakończeniu prac w przypadku zastosowania metody wibracyjnej. 

Podsumowując, ścianka berlińska to doskonałe rozwiązanie, które może być łączone z innymi konstrukcjami oporowymi.

Dodaj komentarz