jak zaopatrzyc wlasny warsztat

Jak wybrać pistolet lakierniczy do użytku amatorskiego?

Pistolet lakierniczy to niezbędne narzędzie w warsztacie lakierniczym. Pozwala szybko pokrywać farbą różnego rodzaju powierzchnie. Coraz częściej lakiernictwem zajmują się także hobbyści, którzy mają zupełnie inne potrzeby niż profesjonaliści. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze pistoletu lakierniczego do użytku amatorskiego, aby zaopatrzyć się w dobry sprzęt, a jednocześnie nie przepłacić?

Najważniejsze parametry pistoletów lakierniczych

Przy wyborze pistoletu lakierniczego dla amatora warto zwrócić uwagę przede wszystkim na dwa parametry. Pierwszym z nich jest zapotrzebowanie na powietrze. Powinno być ono dopasowane do posiadanej sprężarki – im więcej powietrza potrzebuje pistolet, tym musi być ona wydajniejsza. W innym wypadku proces lakierowania będzie stale przerywany. Drugim istotnym parametrem przy wyborze pistoletu lakierniczego dla hobbysty jest średnica dyszy – im jest ona większa, tym gęstszych lakierów można używać. W przypadku stosowania rzadszych lakierów oraz pracy z drobniejszymi elementami odpowiednie będą dysze o średnicy 1,5 mm lub mniejsze.

Podstawowe rodzaje pistoletów lakierniczych

Pistolety lakiernicze różnią się między sobą techniką natrysku. Najstarsze technologicznie są pistolety lakiernicze HP, czyli wysokociśnieniowe. Zapewniają szybką pracę, ale zużywają dużo lakieru. Pistolety lakiernicze HVLP, czyli niskociśnieniowe, pozwalają używać farb o niskiej lepkości. Ich zaletą jest oszczędność farby, ale wymagają mocniejszej sprężarki niż pistolet lakierniczy HP. Najbardziej zaawansowane są pistolety LVLP, które łączą w sobie zalety modeli HP i HVLP. Pracują pod niskim ciśnieniem, przy niewielkich stratach farby lakierniczej oraz małym zużyciu sprężonego powietrza.

Jaki pistolet lakierniczy będzie najlepszy dla amatora?

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z lakiernictwem, nie powinny wydawać dużych pieniędzy na sprzęt o zaawansowanych parametrach. Pistolety lakiernicze do zastosowań amatorskich można kupić już za około 200 zł – takie modele oferuje między innymi sklep spawalniczy Spawaj.eu. Polecane są one jednak osobom, które mają już odpowiednią sprężarkę. W przeciwnym wypadku warto zainteresować się pistoletami lakierniczymi zasilanymi energią elektryczną. Nie wymagają one sprężarki, dzięki czemu można z nich łatwo korzystać w domowych warunkach. Charakteryzują się jednak mniejszą wydajnością niż tradycyjne modele.

Dodaj komentarz