Szkło antisol można zamówić właściwie w dowolnej postaci, dociąć je na wymiar oraz uformować w kształt, który jest potrzebny do wykonania mebli lub rozmaitych elementów konstrukcyjnych we wnętrzu. Problemów nie stanowi także stworzenie w nim otworów. Nic dziwnego, że jest tak chętnie wykorzystywane w przestrzeniach publicznych i prywatnych. Dowiedz się, czym dokładnie charakteryzuje się szkło antisol oraz jak można je wykorzystać.
Charakterystyka szkła antisol
Szkło antisol jest półprzezroczystym rodzajem szkła, który jest najczęściej wykorzystywany w miejscach, gdzie potrzebna jest ochrona przed słońcem, gdyż doskonale niweluje jego promienie. Ponieważ szkło antisol cechują doskonałe walory estetyczne oraz funkcjonalne, a materiał ten można hartować, jest powszechnie wykorzystywany w branży konstrukcyjno-budowlanej, meblarskiej czy dekoracyjnej. Antisol często nazywane jest również rodzajem przyciemnianej szyby. Dostać je możesz przykładowo w Centrum Obróbki Szkła.
W jaki sposób powstaje szkło antisol?
Szkło antisol powstaje w praktycznie identyczny sposób jak zwykłe szkło. W momencie przed formowaniem szyby do masy szklanej dodaje się specjalny barwnik, który umożliwia uzyskanie odpowiednich właściwości produktu. Szkło antisol może być z powodzeniem barwione na kolor szary, grafitowy, brązowy czy czarny. Sporadycznie spotkać można również jego wersje zielone czy niebieskie. Im grubsze jest szkło, tym bardziej intensywne natężenie koloru oraz zdolności przeciwsłonecznych.
Gdzie można wykorzystać szkło antisol?
Ze względu na właściwości, chroniące przed przenikaniem promieni słonecznych częstym zastosowaniem antisol są balustrady szklane przy schodach, na balkonach czy tarasach. Tak wykorzystane szkło pozwala na:
- ochronę oczu przed słońcem,
- ograniczenie ilości światła, wpadającej do wnętrza i poprawę samopoczucia domowników,
- obniżenie temperatury w budynku lub mieszkaniu,
- zrezygnowania z potrzeby montażu markiz czy rolet przeciwsłonecznych.
Ponieważ jednak szkło antisol ma wyjątkowe walory dekoracyjne, równie chętnie jest stosowane jako przykładowo ścianki działowe w biurowcach – daje wówczas o wiele większe poczucie prywatności pracownikom. Często wykorzystywane jest w drzwiczkach meblowych, jako ścianki działowe czy drzwi przesuwne. Można wykonywać z niego również kabiny prysznicowe – w tym przypadku bardziej, niż właściwości przeciwsłoneczne dla użytkowników liczy się jego łatwa do dopasowania do innych elementów wystroju barwa oraz estetyczny, nowoczesny wygląd.