bielizna na rower

Dlaczego bielizna termoaktywna to dobry wybór na rower?

Pogoda nie rozpieszcza rowerzystów, szczególnie tych, którzy siadają na rower niezależnie od pory roku. Jednak nawet bardzo trudne warunki pogodowe nie są w stanie popsuć przejażdżki czy treningu – pod warunkiem, że jesteśmy odpowiednio ubrani.

Tak jak w każdej aktywności fizycznej, również podczas jazdy rowerem właściwy strój zapewnia lepsze samopoczucie, zwiększa komfort i efektywność ruchu. Nawet zimą pozwala dłużej cieszyć się przebywaniem na świeżym powietrzu, a wraz z pokonywaniem kilometrów, zwiększać kondycję. Nie trzeba też nadmieniać, że taki ubiór dodaje kilka punktów do profesjonalnego looku, przez co pewność siebie pędzi w górę, niczym winda w kantońskim drapaczu chmur.

Odzież na rower to nie tylko spodenki z wkładką, koszulka i kask. Ważnym elementem „garderoby rowerowej” jest specjalistyczna bielizna, być może jeszcze za mało doceniana wśród rowerzystów-amatorów.

Bielizna termiczna, jak też bielizna termoaktywna, wyprodukowana jest ze specjalnych włókien, które podczas aktywności fizycznej pełnią określone funkcje. Znajdziesz ją w większości salonów rowerowych. Męską i damską bieliznę termoaktywną kupisz także w sklepie Bike Multi Sport.

Kiedy ubierać bieliznę termiczną, a kiedy termoaktywną?

Często spotykanym błędem jest stosowanie tych pojęć zamiennie. Aby rozjaśnić nieco „mroki” terminologii, poznaj podstawowe różnice pomiędzy bielizną termiczną a bielizną termoaktywną:

  • Bielizna termiczna zapewnia ciepło i chroni przed chłodem. Produkowana jest z grubszych włókien, zazwyczaj bawełnianych, wełnianych lub ich mieszanki. Idealnie sprawdza się np. na rodzinnych spacerach, czy innej aktywności fizycznej o niskim natężeniu. Włókna termiczne nie odprowadzają wilgoci, dlatego nie pomagają skórze podczas intensywnych ćwiczeń, gdy nasz organizm produkuje hektolitry potu, by ochłodzić rozgrzane wysiłkiem mięśnie.
  • Bielizna termoaktywna utrzymuje ciepło, które podczas wytężonej aktywności fizycznej produkuje nasze ciało. Odprowadza również na zewnątrz wilgoć, dając uczucie „suchych pleców”, nawet podczas forsownej jazdy. Termoaktywną tkaninę tworzą cienkie włókna syntetyczne charakteryzujące się dużą elastycznością, dzięki którym termoaktywna bielizna przylega do ciała niczym druga skóra. Producenci coraz częściej wzbogacają włókna o działające bakteriobójczo jony srebra, które również niwelują nieprzyjemny zapach.

Dlaczego zakup bielizny termoaktywnej to dobra inwestycja?  

Kupno bielizny termoaktywnej to przede wszystkim inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie. Nic tak nie psuje rowerowej jazdy, jak mokre plecy, a przewiane mokre plecy na długo mogą wyeliminować Cię z ulubionych wypraw jednośladem. Zakładając bieliznę termoaktywną, redukujesz do minimum ryzyko wystąpienia przykrych konsekwencji zdrowotnych.

Bielizna termoaktywna zapewnia odpowiednią wentylację, co w połączeniu z antybakteryjnymi właściwościami czyni ją przyjazną dla skóry, minimalizując ryzyko chorób wywoływanych przez drobnoustroje.

Termoaktywne koszulki lub spodenki ważą tyle, co nic. Stanowią komfortową pierwszą warstwę, gdy pogoda wymaga ubrania „na cebulkę”. Łatwo je spakować w bikepackingową torbę lub rowerowy plecak.

Cieniutka bielizna termoaktywna sprawdzi się idealnie podczas wyścigów rowerowych, gdzie liczy się zarówno „ubraniowy minimalizm”, jak i komfort jazdy. Podczas pokonywania wielokilometrowych tras, kolarz musi mieć przede wszystkim wygodny, funkcjonalny strój, który daje swobodę ruchów, zatrzyma ciepło, odgrodzi chłód i rozprawi się z potem, odprowadzając go do wyższych warstw.

Jak dbać o bieliznę termoaktywną?

Podstawową funkcją bielizny termoaktywnej jest przenoszenie wilgoci ze skóry do zewnętrznych warstw. Im bardziej włókna syntetyczne są zanieczyszczone, tym mniej skutecznie wypełniają tę funkcję. Ponadto bieliznę termoaktywną zakładasz bezpośrednio na skórę. Dlatego trzeba ją prać często, najlepiej po każdej aktywności fizycznej. Jak radzi pracownik sklepu Bike Multi Sport:

Przed pierwszym praniem należy zapoznać się z metką i dowiedzieć się, jaka pielęgnacja jest wskazana dla tej konkretnej odzieży. Zazwyczaj bieliznę termoaktywną pierzemy w pralce lub ręcznie, w temperaturze do 30°C. Do prania używamy specjalnego płynu lub innego delikatnego środka, np. środków piorących przeznaczonych dla dzieci, czy szarego mydła. Unikamy proszku do prania oraz środków zmiękczających, które mogą osłabić lub nawet zniszczyć właściwości włókien termoaktywnych.

Wybierając bieliznę termiczną czy termoaktywną, kieruj się przede wszystkim intensywnością aktywności fizycznej. Jedziesz na grzyby i raczej będziesz chodził po lesie prowadząc ze sobą rower – wybierz bieliznę termiczną. Planujesz „dać sobie w kość” na dynamicznym, wytężonym treningu rowerowym – wybierz bieliznę termoaktywną.

Gdy przy zakupie bielizny na rower weźmiesz pod uwagę sposób, w jaki spędzasz czas, unikniesz rozczarowań produktem, bo tylko produkt dobrze dobrany do naszych potrzeb spełni nasze oczekiwania.

Dodaj komentarz