sukcesja firmy

Dlaczego właściwe przeprowadzenie sukcesji firmy ma duże znaczenie?

Według GUS, w Polsce działa ponad 2 mln firm rodzinnych (czyli takich, które zatrudniają co najmniej dwóch członków rodziny). Wypracowują one ok. 70 proc. PKB. Rok 2022 to szczególnie trudny rok dla takich firm. Właściciele tego typu firm często zakładali swoje pierwsze przedsiębiorstwa 20-30 lat temu i teraz przechodzą lub myślą o przejściu na emeryturę. Wówczas pojawia się refleksja – co mam zrobić z moim biznesem? Komu mogę go przekazać? Jak zrobić to właściwie, aby nie stracić na podatku lub opłatach? Zapoznaj się z artykułem i dowiedz się, dlaczego w tej kwestii warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Jakie mogą być konsekwencje niewłaściwego przekazania firmy?

Zawiłości prawnych, podatkowych i organizacyjnych związanych z sukcesją firmy rodzinnej jest masa. Bez specjalistycznego wsparcia, firmę drogo może to kosztować. Źle przeprowadzona sukcesja może wiązać się z poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorcy. Dla przykładu: niewłaściwe przekazanie nieruchomości czy składników majątku o wartości 1 mln może narazić firmę na zapłatę 23 % VAT-u, co wyniesie nawet 230 000 zł. Przy sukcesji, poza aspektami podatkowymi i prawnymi, niezmiernie ważna jest zmiana strategii oraz wskazanie, kto może zarządzać procesami biznesowymi w firmie po przekazaniu sterów przez nestora (właściciela firmy) aby zapewnić stabilność firmy. Bez ustalenia tak ważnych elementów firma naraża się na ogromne problemy.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalistów przy sukcesji firmy?

Firma Nova Praxis jest operatorem projektu „Sukcesja w firmach rodzinnych – wsparcie przejścia między generacjami”, skierowanego do firm z sektora MŚP (budownictwo, usługi, handel, produkcja, dystrybucja, transport, warsztaty samochodowe itp). Wszystkie działania związane z planowaną sukcesją są indywidualnie dopasowane do potrzeb danej firmy. Poziom dofinansowania stanowi aż 90%. Zapisy w ramach Tury IV trwają do 30.11.2022r.

Dodaj komentarz