lekarz rodzinny

Gdzie przyjmuje lekarz pierwszego kontaktu?

Do lekarza pierwszego kontaktu zwracają się chorzy z różnymi dolegliwościami. Specjalista może zadecydować o przebiegu leczenia schorzenia lub skierować pacjenta do danej poradni. Gdzie przyjmuje lekarz pierwszego kontaktu i jak umówić się na wizytę?

Czym zajmuje się lekarz pierwszego kontaktu?

Lekarz pierwszego kontaktu to specjalista, do którego chory zgłasza się w pierwszej kolejności. Zazwyczaj jest to lekarz POZ., którym mogą być m.in. interniści. Lekarza pierwszego kontaktu w Inowrocławiu oraz każdej innej placówce nie należy utożsamiać z lekarzem rodzinnym.

Określenie lekarz rodzinny często stosowane jest w odniesieniu do lekarza POZ. Tymczasem oznacza ono lekarza, który ukończył specjalizację z medycyny rodzinnej. Lekarzem POZ. może być m.in. lekarz pediatra w szpitalu w Inowrocławiu czy lekarz rodzinny z innego miasta.

Gdzie można umówić się do lekarza pierwszego kontaktu?

Świadczenia lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w ramach NFZ przysługują każdej ubezpieczonej osobie. W takim przypadku lekarz pierwszego kontaktu zazwyczaj przyjmuje w placówce, do której należy pacjent.

Dane lekarza rodzinnego i adres przychodni można sprawdzić online za pomocą Internetowego Konta Pacjenta. Możliwe jest również wykonanie w tym celu telefonu lub osobista wizyta w odpowiednim oddziale NFZ.

Jako lekarza POZ. można wybrać również specjalistę, który przyjmuje pacjentów prywatnie. Rodzice często decydują się, aby lekarzem rodzinnym dla dziecka został pediatra. Wówczas na wizytę do specjalisty należy umówić się za pośrednictwem danej placówki prywatnej.

Co więcej, lekarz pierwszego kontaktu przyjmuje nie tylko stacjonarnie w gabinecie, ale i za pośrednictwem teleporad. W takim przypadku zazwyczaj możliwe jest o szybsze przeprowadzenie konsultacji.

Zazwyczaj to właśnie lekarz POZ. jako pierwszy ma możliwość ocenić stan zdrowia pacjenta. Z tego względu bardzo ważne jest, aby chory zawsze dokładnie opisywał wszelkie dolegliwości i nie zatajał przed lekarzem istotnych informacji.

Dodaj komentarz