spawanie

Jakie druty wykorzystuje się w procesach spawania?

Spawanie jest najczęściej stosowaną metodą do łączenia różnych gatunków stali i metali nieżelaznych. Polega na termicznym spajaniu ze sobą elementów przy użyciu ciepła oraz materiału spawalniczego. Proces ten wymaga odpowiednio skonfigurowanego sprzętu spawalniczego oraz akcesoriów do spawania, między innymi drutów do spawania. Przeczytaj, jakie druty wykorzystuje się w procesach spawania.

Na czym polega spawanie?

Encyklopedyczna definicja wyjaśnia, że spawanie jest łączeniem metali za pomocą łuku spawalniczego poprzez ich nagrzanie i stopienie w miejscu połączenia. Spawanie przebiega z udziałem lub bez udziału spoiwa spawalniczego. Źródłem ciepła w tym procesie jest łuk spawalniczy, który powstaje pomiędzy spawanym materiałem a elektrodą. Wytwarzany jest on w urządzeniach spawalniczych, zwanych popularnie spawarkami. Ich dostawą zajmują się wyspecjalizowane firmy, które oferują także inny osprzęt spawalniczy i akcesoria spawalnicze w tym druty przeznaczone do spawania. Dobrym przykładem może być dystrybutor sprzętu spawalniczego ImtechGaz, który jest także producentem gazów technicznych.

Czym są druty spawalnicze?

W procesach spawania oprócz sprzętu spawalniczego wykorzystuje się specjalne druty spawalnicze. Są one niezbędne podczas spawania metodami MIG, MAG i TIG. Właściwy wybór drutu do spawania w dużym stopniu wpływa na wytrzymałość i jakość wykonanej spoiny, a także na wygodę pracy operatora spawarki. Druty do spawania dostępne są w różnych rozmiarach. Te o większych średnicach przeznaczone są do spawania materiałów grubszych. Natomiast druty spawalnicze o małej średnicy zapewniają większą głębokość oraz większą gęstość wtopienia. Dystrybutorzy akcesoriów spawalniczych zapewniają najczęściej druty do spawania o średnicach od 0,8 mm do 2 mm, przy czym te pierwsze przeznaczone są do spawania blach o maksymalnej grubości 1 mm, a drugie blach o grubości 16 mm i grubszych.

Jak konfekcjonuje się drut spawalniczy?

Druty przeznaczone do spawania konstrukcyjnych stali niskowęglowych i wysokostopowych, kotłowych, okrętowych, drobnoziarnistych stali węglowo-manganowych oraz innych metali dostarczane są na szpulach i bębnach. Dzięki temu ich podawanie podczas spawania jest wygodne i praktyczne. Eliminuje możliwość splątania drutu, co zapewnia płynną i szyba pracę spawacza. Bardzo wygodnym sposobem dostarczania drutu w miejsce spawania zapewnia drut spawalniczy z beczki. Taki sposób konfekcjonowania drutu gwarantuje jego czystość oraz chroni operatora przed porażeniem prądem elektrycznym w trakcie spawania.

Dodaj komentarz