kapsuly dla bezdomnych

Kapsuły dla bezdomnych — futurystyczna droga do walki z problemem

Nie ma kraju ani miasta, które nie zmagałoby się z problemem bezdomności wśród ludzi. Jest to wciąż narastający problem i element debaty publicznej, która nie jest wstanie wpłynąć na udzielenie należytej pomocy. W Niemczech pojawiło się możliwe remedium. Czym są i jak działają kapsuły dla bezdomnych?

Niemiecki futuryzm w pomocy z problemem

Stosunkowo niedawno w niemieckim mieście Ulm infrastruktura miejska została ubogacona przez futurystyczne obiekty, które zainteresowały opinię publiczną w wielu krajach. Jak się miało okazać były to kapsuły mające zapewnić schronienie bezdomnym, którzy szukają schronienia. Jak się okazało projekt był testowany już wcześniej i znalazł uznanie w wielu kręgach. W tym roku jednak przez wpływ pandemii wprowadzenie go w życie uległo znacznym opóźnieniom i ochronne kapsuły pojawiły się na kilka dni przed falą silnych mrozów.

Świetlana przyszłość

Rozwiązanie wprowadzone przez Ulmer Nest cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Zaprojektowanie kapsuły kosztowało miasto Ulm 35 tysięcy euro. Jednak jak pokazuje tendencja, projekt cieszy się coraz większym uznaniem. Konstruktorzy mają nadzieję, że w niedługim czasie podobne konstrukcje staną w kolejnych niemieckich miastach.

Dom czy schron — jakie funkcje mają spełniać

Kapsuły zaprojektowane przez zespół Ulmer Nest nie mają spełniać funkcji mieszkalnych. Rola tych konstrukcji to zapewnienie schronienia i umożliwienie spędzenia nocy z dala od niesprzyjających warunków atmosferycznych. Każda kapsuła jest wyposażona w wentylację i czujnik temperatury. Dzięki odpowiedniej konstrukcji i wyborze właściwych komponentów, pozwala na utrzymanie właściwego komfortu wewnątrz.

Kapsuły są wyposażone w sygnał radiowy, który informuje lokalne służby o tym, że ktoś rozpoczyna korzystanie z niej. Odpowiednia informacja pojawią się również w momencie opuszczenia schronienia przez bezdomnego. Pozwala to służbą stale monitorować stan i bezpieczeństwo tych ludzi, a także utrzymać należytą czystość i higienę tych miejsc.

Wprowadzone przez Niemieckich konstruktorów rozwiązanie wydaje się być ogromnym krokiem ku postępowi z poprawą warunków bytowych ludzi bezdomnych. Pozytywny odbiór projektu i coraz większe zainteresowanie mogą poskutkować tym, że niedługo takie kapsuły pojawią się również w pozostałych państwach Europy.

Dodaj komentarz