passat b5

Passat B5 — ulubiony samochód Polaków

Od dłuższego czasu w opinii publicznej panuje stereotyp, że Passat B5, to samochód typowego Polaka. Nietrudno zauważyć, że przedstawicieli tego modelu można spotkać na ulicach bardzo często. Co sprawia, że ten model jest nadal popularny?

Passat jako element popkultury

Volkswagen Passat to nie tylko nieodłączny element polskich ulic. Swoją popularność zyskał również w środowisku internetowym. Dzięki temu, że stał się obiektem wielu żartów i jeszcze większej ilości memów, zyskał na popularności. Warto wspomnieć, że ten samochód został wypuszczony na rynek już 20 lat temu. Jego internetowa sława przyczyniła się do podtrzymania jego popularności. Chyba niewiele jest aut, które tak bardzo wrosły w umysły naszych rodaków. Oczywiście kierowcy dzielą się na dwa obozy, bo Passata albo się kocha, albo się go nienawidzi i wyśmiewa.

Udany silnik kluczem do popularności

W trzewiach Passata znajduje się legendarny silnik 1.9 TDI. Ciężko oprzeć się wrażeniu, że jest to wyjątkowo udana i mało zawodna konstrukcja. Silnik ten jest bardzo wydajny i dynamiczny. Dzięki jego pracy można również uzyskać bardzo rozsądne spalanie. Posiada dwa warianty: 90 i 110 konny, to proste konstrukcje, w których jedyne awarie, których możemy się obawiać to usterki turbiny i przepływomierza. Jest to jednak naturalne w przypadku tak wiekowego auta.

Czy pomimo popularności Passat B5 nadal jest warty zakupu?

Ten model Volkswagena jest warty polecenia, jednak należy podejść do zakupu ze sporą rezerwą. Dzięki wielkiej popularności samochodu rynek został zalany dużą ilością powypadkowych modeli z zachodu. Wiele z nich cechuje się również dużym przebiegiem, który może być przekłamany. Największy problem możemy mieć ze znalezieniem właściwego modelu z silnikiem diesla. Wiele z nich jest bardzo mocno zajeżdżonych. Kusząca w Passacie jest również cena. Najtańsze modele możemy nabyć już od 5 tysięcy złotych, a najdroższe dochodzą do 20 tysięcy.

Volkswagen Passat B5 jest dobrym wyborem. Należy jednak zwrócić uwagę na jego stan techniczny. Zakup powinien dojść do skutku tylko wtedy, kiedy będziemy pewni co do jego przeszłości.

Dodaj komentarz