umiesniony samochod

Umięśniony samochód — kilka słów o pojęciu „muscle car”

Słysząc pojęcie muscle car, natychmiast przenosimy swoją wyobraźnię do Stanów Zjednoczonych i mamy przed oczami legendarnego Forda Mustanga. Jest to właściwa droga wyobrażania, ponieważ USA jest ojczyzną tego typu samochodów. Powstanie muscle carów idealnie wpisuje się w amerykańskie postrzeganie świata, gdzie wszystko musi być największe i najmocniejsze. Co tak naprawdę stoi za tą nazwą i czym są muscle cary?

Muscle car — początki historii

Pierwszym odnotowanym w historii samochodem, który ochrzczono mianem muscle cara był Oldsmobile Rocket 88 z 1949 roku. Posiadał on pod maską potężny silnik V8 o mocy 135 koni mechanicznych. Dzięki tak wielkiej mocy zamkniętej w mniejszym niż dotychczas nadwoziu Rocket w latach ’50 okazał się królem wyścigów serii NASCAR. Wygrał 8 na 10 z nich.

Kolejnym kamieniem milowym w historii muscle carów było pojawienie się Chryslera C-300, który zgodnie z panującą normą definiującą samochody typu muscle posiadał 300 konny silnik V8 o pojemności aż 5.4 litra. Dzięki temu został okrzyknięty najmocniejszym samochodem Ameryki w roku 1955.

Drag racing i rola w znaczeniu muscle cara

Na początku lat ’60 ubiegłego wieku doceniono moc i osiągi tych samochodów przez co również wzrosła ich popularność. Koncerny samochodowe zaczęły wprowadzać coraz mocniejsze modele i rywalizować ze sobą. Drag racing stał się poligonem doświadczalnym dla osiągów tych potężnych maszyn. Ich potencjał wyścigowy doskonale można zobrazować na przykładzie Chevrolet’a Impali z roku 1961. W jego wydaniu wersji sport miał on do zaoferowania 6.7 litrową V8-kę, która pozwalała wykrzesać 317 koni mechanicznych. Dzięki temu ten model świetnie radził sobie w wyścigach drag, które polegają na pokonaniu ćwierci mili w linii prostej w jak najszybszym czasie.

Ford i Dodge — ikoniczni przedstawiciele gatunku

Świat muscle carów na zawsze został zdefiniowany w 1964 roku. To właśnie wtedy Ford ogłosił premierę prawdziwej legendy — Forda Mustanga. Jest to po dziś dzień najbardziej rozpoznawalny przedstawiciel tego typu samochodów na świecie. W odpowiedzi na dominację marki Ford na rynku, w 1966 roku Dodge wypuścił swojego Challengera. Dzięki temu na rynku pojawił się poważny konkurent dla samochodu ze stajni Forda. Do dziś obie te marki uważane są za ikoniczne w dziedzinie muscle carów.

Wielka moc, przyspieszenie i najbardziej amerykański z możliwych wygląd. Potężny silnik V8 zamknięty pod długą maską, spod której wydobywają się groźne pomruki. Tak, to właśnie najważniejsze cechy umożliwiające definicję muscle cara.

Dodaj komentarz