ratowanie drzew

W USA znaleziono rozwiązanie ratujące drzewa

Przy obecnym wzroście światowego konsumpcjonizmu i wyniszczania planety istotnym problemem wciąż pozostaje zmniejszanie się obszarów porośniętych drzewami. Ich długi czas wzrostu nie pozwala nadgonić tempa nabierającej na sile wycinki lasów. Amerykanie znaleźli rozwiązanie i wykorzystali do tego konopie!

Konopie w służbie drzewom

Na fali topniejących regulacji prawnych dotyczących uprawy i wykorzystywania konopi w USA, wielu producentów postanowiło wykorzystać niszowy dotąd zasób. W Kentucky powstała pierwsza fabryka drewna z konopi HempWood. Dzięki wykorzystaniu właściwości, które posiadają te rośliny można znacznie szybciej pozyskać surowiec, który przypomina drewno drzew liściastych. Jest to zbawienne ze względu na fakt, że nieustannie eksploatowane drewno dębu uczyniło z niego jeden z najbardziej zagrożonych gatunków drzew liściastych.

Zalety materiału konopnego

Jak twierdzą producenci materiał pozyskiwany z konopi nie tylko pozwala zniwelować zużycie drewna w przemyśle, ale daje też lepsze możliwości. Według zapewnień twórców wykonywany surowiec cechuje się 20 procent większą twardością niż używane wcześniej drewno. W dodatku materiał ten pozwala uzyskać fakturę, która świetnie imituje fakturę wyrobów drzewnych.

Ważną cechą konopi jest ich szybkie tempo wzrostu, które szacuje się na 100 razy szybsze niż w przypadku drzew. Dzięki temu można w krótkim czasie pozyskać wiele materiału niezbędnego do wykorzystania w produkcji. Tworzone przez producentów panele są również nastawione na kierowanie się ku ekologii. Płyta z drewna HempWood składa się jedynie z dwóch warstw sprasowanej masy konopnej z klejem pozyskanym z soi między nimi.

Szerokie zastosowanie drewna HempWood

Założyciele pierwszej fabryki swoje doświadczenie wynieśli z wieloletniego obserwowania rynku, a także z doświadczeń zaczerpniętych z działalności na azjatyckim rynku bambusowo-tkackim. Wcześniejsze inspiracje wykorzystaniem bambusa do wykonywania zabudowy i akcesoriów użytku domowego sprawiły, że wykonywany przez nich surowiec również znajdzie zastosowanie na tej płaszczyźnie.

Według producentów drewno pozyskane z konopi ma sprawdzić się jako panele podłogowe lub elementy zabudowy tarasowej. Znajdzie również zastosowanie w produkcji mebli, akcesoriów kuchennych, a nawet jako komponent w deskorolkach.

Znalezienie remedium na problem z nadmiernym wykorzystywaniem drzew, to ogromny krok na przód w dziedzinie przemysłu i ekologii. Wszystkie przesłanki wskazują na to, że wzrost popularności tego materiału może poskutkować jedynie wycofywaniem się z pozyskiwania tak dużych ilości drewna.

Dodaj komentarz