akumulator

Zasadnicze różnice między akumulatorami AGM a żelowymi

Dla laika akumulatory samochodowe różnią się między sobą jedynie wielkością i pojemnością. Osoby bardziej zainteresowane motoryzacją mają większą wiedzę i rozróżniają różne typy akumulatorów pod względem konstrukcji i przeznaczenia. Dzisiaj wyjaśnimy, jakie są zasadnicze różnice między akumulatorami AGM a żelowymi. Warto przeczytać przed zakupem akumulatora.

Na początek kilka zdań – czym jest akumulator w pojeździe?

Akumulator jest podstawowym źródłem prądu w pojeździe. Zapewnia rozruch silnika i zasilanie odbiorników elektrycznych. Musi być zdolny do efektywnego gromadzenia i oddawania energii przez cały okres eksploatacji bez względu na warunki pogodowe. Powinien więc być niezawodny i dokładnie dopasowany do typu pojazdu i przeznaczenia. Z całą gamą akumulatorów zapoznać się można na witrynie internetowego sklepu z akumulatorami Dostawcy Prądu z Warszawy. Oferuje on wiele modeli i rodzajów akumulatorów do samochodów, motocykli, kamperów, przyczep kempingowych itp.

Czym są akumulatory żelowe?

Akumulatory żelowe, tak jak i AGM należą do grupy akumulatorów VRLA (valve regulated lead acid battery), wyposażonych w specjalne zawory. Akumulatory te są szczelnymi konstrukcjami ołowiowo-kwasowymi. Są bezobsługowe, nie wymagają więc uzupełniania elektrolitu. Akumulatory żelowe są podobnie zbudowane, jak ich tradycyjne odpowiedniki, z tym że płynny elektrolit zamieniony został na elektrolit w postaci żelu. Dzięki temu akumulatory żelowe są bardziej odporne na wstrząsy, a ich przechylanie nie grozi wypłynięciem elektrolitu. Są wygodne i bezobsługowe, a do tego dostępne w relatywnie niskich cenach. Akumulatory żelowe charakteryzują się niskim stopniem zużywania się płyt i dłuższą żywotnością niż akumulatory ołowiowo-kwasowe. Niestety wrażliwe są na niskie temperatury.

Akumulatory AGM i ich zalety

Nazwa akumulatorów AGM (Absorbent Glass Mat) sugeruje ich budowę. Składają się z separatorów wykonanych z chłonnej maty szklanej, która absorbuje odpowiednią ilość elektrolitu. Tego typu baterie mogą być montowane w dowolnych pozycjach i są odporne na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne. Brak separacji kopertowej oraz duża kompresja płyt w niewielkiej odległości zwiększają ich wydajność i żywotność. Akumulatory AGM znajdują zastosowanie w samochodach terenowych i motocyklach, a także w pojazdach z dużą ilością odbiorników elektrycznych oraz z zaawansowanymi systemami start-stop, również z rekuperacją. Technologia AGM umożliwia trzykrotnie więcej cykli ładowania w porównaniu z akumulatorami tradycyjnymi. Zapewniają dużą szczelność, a tym samym bezpieczeństwo eksploatacyjne.

Dodaj komentarz