Zastosowanie specjalistycznego sprzętu medycznego znacznie usprawnia diagnostykę różnych schorzeń, których nie można właściwie rozpoznać tylko na podstawie zgłaszanych przez pacjenta objawów. Jednym z takich urządzeń jest tomograf komputerowy, wykorzystujący promieniowanie rentgenowskie do wykonywania zdjęć niedomagających organów. Sprzęt ten znajduje zastosowanie również w stomatologii. Dowiedz się, jak to wygląda w praktyce.
Czym jest tomografia stomatologiczna?
Tomografią stomatologiczną nazywa się nowoczesną, bardzo dokładną metodę badania radiologicznego, któremu poddaje się całość twarzoczaszki człowieka. Na wyświetlających się na monitorze komputera trójwymiarowych obrazach z lampy prześwietlającej stomatolog z Wrocławia pracujący w takiej placówce, jak Centrum Stomatologiczne Margo, może dokładnie obejrzeć stan uzębienia i dziąseł pacjenta. To umożliwia mu w miarę szybkie rozpoznanie określonego schorzenia oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Wielu pacjentów obawia się poddania badaniu tomografem komputerowym ze względu na niekorzystne oddziaływanie promieniowania jonizującego na ludzkie zdrowie. Obecnie jednak nie trzeba zbytnio obawiać się związanego z takim badaniem ryzyka rozwoju raka. Dzięki kilkunastokrotnej redukcji dawki promieniowania w nowoczesnych urządzeniach osobom leczącym się stomatologicznie nie grozi właściwie żadne niebezpieczeństwo związane z poddaniem się pojedynczemu skanowi. Należy także podkreślić ogromną skuteczność tej metody w diagnozowaniu natury określonych problemów stomatologicznych.
Tomografia stomatologiczna – dlaczego jest tak ważna?
Właściwa ocena kondycji zębów i dziąseł pacjenta zazwyczaj jest bardzo trudna ze względu na niemożność dokładnego obejrzenia jamy ustnej z każdej strony. Dzięki profesjonalnie przeprowadzonej tomografii komputerowej można efektywnie zaradzić temu problemowi. Utrwalone na nośnikach elektronicznych wyniki badań można bez problemu odtworzyć w różnych gabinetach dentystycznych. To znacząco ułatwia diagnozę schorzenia.
Tomografia komputerowa musi być koniecznie wykonana zwłaszcza wtedy, gdy dentysta planuje założyć pacjentowi implanty zębowe z Wrocławia. Na podstawie wykonanych zdjęć można dokładnie ocenić stan kości szczęki, dobierając modele odpowiedniej wielkości. Tomografia komputerowa świetnie sprawdza się także w leczeniu kanałowym zębów. Za jej pomocą można sprawdzić skuteczność tej terapii w danym przypadku, znacznie skracając proces leczenia zepsutych zębów. Tomografię nierzadko wykonuje się także przed usunięciem zęba.